Tartózkodási engedély iránti kérelem
Ha valaki több, mint három hónapig szándékozik Svédországban tartózkodni, akkor az EGT-ről szóló egyezmény és a svéd idegenrendészeti törvény értelmében, tartózkodási engedélyért kell folyamodnia. Az EU és az EGT állampolgárainak, családtagjaiknak és gyermekeiknek saját névre kiállított tartózkodási engedélyre van szükségük. Kiskorú gyermek esetén a kérelmet a gyermek felügyeletét ellátó felnőtt aláírására is szükség van.
Az EU és EGT állampolgárai és családtagjaik jogosultak arra, hogy tartózkodási kérelem iránti igényüket Svédországba utazásukat követően nyújtsák be. Ha azonban a kérelmező házastársa vagy élettársa EU vagy EGT állampolgár, a kérelmező pedig harmadik ország állampolgára, a kérelmezőnek Svédországba történő utazása előtt kell a lakhelye szerinti ország svéd nagykövetségén tartózkodási engedélyért folyamodnia.
A tartózkodási engedély iránti kérelem benyújtása
A tartózkodási engedély iránti kérelmet a kérelmező a Svéd Migrációs Hatóság bármelyik svédországi hivatalában benyújthatja. A kérelem benyújtása ingyenes. A Migrációs Hatóság hivatalainak címe megtalálható a hivatalokban elhelyezett információs kiadványokon és a http://www.regeringen.se/utrikes honlapon.
A kérelmező svédországi látogatása előtt a lakhelye szerinti svéd nagykövetségen vagy konzulátuson is benyújthatja tartózkodási engedély iránti kérelmét.
A tartózkodási engedély iránti kérelemhez szükséges dokumentumok:
Az EGT-ről szóló egyezmény értelmében a tartózkodási engedély iránti kérelem benyújtásakor a kérelmezőnek be kell nyújtania egy kitöltött "EU/EGT állampolgárok és családtagjaik tartózkodási engedély iránti kérelme" című formanyomtatványt. A nyomtatványhoz a kérelmezőnek csatolnia kell érvényes útlevelének vagy személyi igazolványának hiteles másolatát. A kérelmezőnek továbbá dokumentumok segítségével igazolnia kell, hogy az alábbi kategóriák egyikébe tartozik:
Munkavállaló
Ha a kérelmező Svédországban kíván munkát vállalni, kérelméhez csatolnia kell a munkaadó által kiállított munkaszerződés egy példányát, mely tartalmazza a munkaviszony időtartamát és a munkakör leírását. A munkaszerződésen továbbá fel kell tüntetni a munkaadó nevét, címét és telefonszámát, aláírását, valamint a kapcsolattartó személy nevét. A kérelemnek tartalmaznia kell a cég adószámát és a kérelmező munkakörének pontos leírását. A munkaszerződés készülhet a Migrációs Hivatal formanyomtatványa alapján is (Arbetsintyg för medborgare från EU/EES, Migr 227011). Ha a munkaviszony időtartama egy év, vagy ennél hosszabb időszak, a kérelmező automatikusan öt évre szóló tartózkodási engedélyt kap. Ha a munkaviszony ennél rövidebb, a kérelmező csak a munkaviszony időtartamára kap tartózkodási engedélyt.
Önálló vállalkozók
Önálló vállalkozóknak a tartózkodási engedély iránti kérelmükhöz csatolniuk kell vállalkozásuk adószámát és/vagy vállalkozásuk meglétét igazoló más okiratot.
Szolgáltatók
A szolgáltatóknak, például tanácsadóknak vagy szabadfoglalkozásúaknak okirattal kell igazolniuk a szolgáltatás meglétét.
A dokumentumon, amely lehet igazolás vagy megállapodás, fel kell tüntetni a szolgáltatás típusát, a szolgáltatás nyújtásának időtartamát, valamint a szolgáltató aláírását.
A tartózkodási engedélyt a kérelmező a szolgáltatás fennállásának időtartamára kapja meg.
Tanulók
Tanulóknak tartózkodási engedély iránti kérelmükben igazolniuk kell, hogy felvételt nyertek valamely középiskola felső évfolyamába vagy felsőoktatási intézménybe, és Svédországban szándékoznak tanulni. A kérelmezőnek igazolnia kell, hogy fedezni tudja svédországi megélhetési költségeit, és rendelkezik Svédországban érvényes teljes körű egészségügyi biztosítással. A kérelmező tanulmányainak idejére kap tartózkodási engedélyt. Ha a tanulmányok több, mint egy évre szólnak, a kérelmezőnek évente kell hosszabbítania tartózkodási engedélyét. A tanulóknak svédországi tanulmányaik ideje alatt joguk van munkát vállalni.
Nyugdíjasok
A kérelmezőnek igazolnia kell, hogy havi jövedelme vagy megtakarítása megfelel a svéd nyugdíjminimumnak, azaz havi 6850 SEK-nek.
A Migrációs Hatóság általában ötéves időtartamra állítja ki az engedélyt, ha azonban a nyugdíjas nem képes eltartani magát, a Migrációs Hatóság módosíthatja korábbi döntését.
Egyéb kérelmezők
A kérelmező akkor is jogosult a tartózkodási engedélyre, ha a fenti kategóriák egyikébe sem esik bele, de fedezni tudja svédországi megélhetésének költségeit, és az EU vagy EGT tagállam állampolgára. A kérelmezőnek ilyenkor dokumentumokkal kell igazolnia, hogy megtakarításai stb. alapján fedezni tudja megélhetési költségeit anélkül, hogy szociális támogatást kapna Svédországban.
EU és EGT állampolgárok családtagjai
A fenti kategóriákba (munkavállaló, vállalkozó, szolgáltató, nyugdíjas vagy egyéb kérelmezők) tartozó állampolgárok alábbi családtagjai kaphatnak svédországi tartózkodási engedélyt állampolgárságuktól függetlenül:
- házastárs
- regisztrált élettárs
- 21 évnél fiatalabb gyermek, vagy 21 évnél idősebb eltartott gyermek
- Svédországban élő gyermek eltartott szülei
A kérelemhez csatolni kell a házassági vagy születési anyakönyvi kivonatot. A 21 évnél idősebb eltartott gyermeknek, valamint az eltartott szülőknek igazolniuk kell anyagi függőségüket.
A családtagok megegyező időtartamra kapnak tartózkodási engedélyt. Azon családtagok, akiknek vízumra van szükségük, hogy Svédországba utazzanak, ezt a lakhelyük szerinti svéd nagykövetségen vagy konzulátuson kell beszerezniük Svédországba való utazásukat megelőzően.
A tartózkodási engedélyről további információk a budapesti Svéd Nagykövetség honlapján találhatók. |